FlexParking kan skabe parkeringspladser, hvor der ikke er nogle i dag.
FlexParking: Fordobling af antal p-pladser i grøn indpakning
Parkeringsløsninger kan effektiviseres og gøres til grønne åndehuller i byen, hvis man indtænker intelligent rumudnyttelse. FlexParking fordobler antallet af p-pladser og skaber taghaver.
Kampen om p-pladser er et evigt tilbagevendende problem i byerne, selv om parkeringsløsningerne bliver mere og mere avancerede. Det handler i bund og grund om at udnytte pladsen optimalt, så både søgetrafik og spildplads minimeres. Hvis den eksisterende plads udnyttes bedre, og taget omdannes til f.eks. en grøn taghave – eller blot et nedbørsvenligt sedumtag – kan parkeringsanlæg gøres til et aktiv i bymiljøet.
– Baggårdsparkering, nye parkeringspladser i storbyer eller parkering i eksisterende områder kan alle udvides med vores P-system ovenpå. Løsningen kan – ud over at fordoble antallet af p-pladser med et ekstra lag – pakke arkitekturen ind i noget grønt. Det kan f.eks. være på toppen af bygningen, som kan forskønnes med et grønt tag, siger Niels Bech, adm. direktør i FlexParking og påpeger, at mange virksomheder har et ønske at om give medarbejderne en fast p-plads.
Konceptprogram
FlexParking, der har mere end 20 års erfaring med at implementering af parkeringsløsninger med rekreative muligheder, samarbejder med arkitekter, når f.eks. en bygherre vil opføre eller optimere parkeringsarealer.
– Vi holder kunden i hånden hele vejen, da kundens succes er vores succes. En parkeringsløsning er kun en succes, hvis den bliver brugt, og folk er glade. Helt lavpraktisk kan vi fordoble kundens antal p-pladser, og vi tilbyder moderne features som kaldeanlæg og automatiske åbne- og lukkefunktion i porte via en app, fortæller Niels Bech.
Læs også:
Bæredygtighed har ikke fyldt meget i byudviklingen i Danmark, siger arkitekturprofessor Tom NielsenOmkostning tjener sig hjem
Som kunde kan man selv vælge, om man vil have en grøn taghave, en tagterrasse eller et sedumtag på toppen af parkeringsløsningen til ejendommen. Det brugervenlige systeme er enkelt at montere og kan skræddersyes efter behov. Serviceaftaler med løbende vedligehold er en del af pakken.
Baggård før og efter
– Vi anbefaler, at vi begynder en dialog tidligt i et projekt, da det kan optimere den løsning, man får. Efter en indledende omkostningsfri undersøgende del får kunden i budgetpris, hvor efter man kan gå videre til næste forløb med indhentelse af forhånds- og myndighedsgodkendelser, siger Niels Bech og fortsætter:
– Arkitekt og bygherre kan også vælge at stå for den indledende del selv, hvor efter vi gerne hjælper med tegningsprocessen. Vi rådgiver om, hvordan løsningen tegnes rigtigt ind i forhold til datablade osv. Vi laver også beregninger, så bygherre kan se gennemskue økonomien – at omkostningen tjener sig hjem.
FlexParking kan håndtere udvidelse af p-løsninger fra helt små til meget store på over 300 p-pladser.
