
Ny ledelse hos Rødbo
Rødbo Dør- og Vinduesfabrik har fået og vil fremover satse og fokusere yderligere på specialordrer af høj håndværksmæssig kvalitet.
En hæderkronet sønderjysk producent af vinduer og døre er nu på banen med ny ledelse og ny forretningsstrategi.
Det er Rødbo Dør- og Vinduesfabrik i Haderslev, der nu satser målrettet på at blive et kendt brand inden for de fleksible specialordrer og på at erobre nye markedsandele i det danske byggeri. Ny administrerende direktør er Mike Rogers, og den fremtidige forretningsstrategi bliver at satse og fokusere yderligere på virksomhedens mangeårige kernekompetence, som er specialordrer af høj håndværksmæssig kvalitet.
Rødbo blev stiftet i 1986 af Christian Smidt, og virksomheden har gennem årene udviklet sig til en moderne familieejet vindues- og dørfabrik med både standardiserede elementer og specialproduktion efter specifikke krav, mål og ønsker til udformning. I foråret 2019 døde Christian Schmidt efter kort tids sygdom, og for at drive virksomheden videre i samme familiære ånd har svigersønnen Mike Rogers nu overtaget ledelsen.
Mike Rogers har et indgående kendskab til virksomheden, da han har været med på sidelinjen i en årrække og været en del af en uformel bestyrelse. Med baggrund i en vestjysk mesterlære har han tillært sig stor faglig viden, og uddannelsen er senere suppleret med en bachelorgrad i bygningskonstruktion. Siden 2015 har han beskæftiget sig med salg og markedsføring.

Sætter en ære i at være specielle
Mike Rogers fremtidige strategi er populært sagt, at Rødbo skal sætte en ære i at være specielle.
- Vi ønsker ikke at være en traditionel producent af døre og vinduer i træ. Tværtimod. Vi ønsker at levere markedets mest fleksible løsninger inden for døre og vinduer i træ. Hos Rødbo er vi specialister i produkter, der ligger uden for standard; har specielle udformninger; opfylder specielle krav og behov; og som er helt unikke og kundespecifikke. Vi ønsker at være en løsningsorienteret sparringspartner, der i fællesskab med kunden finder og udvikler den helt rigtige løsning, fortæller Mike Rogers.
Rødbo Dør- og Vinduesfabrik beskæftiger i dag 28 medarbejdere, og blandt virksomhedens mest kendte og specialiserede produkter kan nævnes de koblede vinduer med kittede sprosser.