Ny skole på Nordhavn bliver et fælles hus
Den planlagte Skolen på Levantkaj skal kombinere undervisning, idræt og bibliotek og være til åben brug for beboere i Nordhavn. Skolen er designet af BBP og Henning Larsen samt Thing Brandt Landskab og skal stå klar i 2033.
Udviklingen af Levantkaj i Københavns Nordhavn skal følges op af en ny folkeskole, der får en central placering mellem vand, byliv og grønne områder. Skolen på Levantkaj planlægges som et byggeri på 18.000 indvendige kvadratmeter med undervisningsmiljøer, idrætshal og folkebibliotek – og med funktioner, der også skal kunne anvendes af bydelens beboere uden for skoletiden.
Projektet er udarbejdet af BBP, Henning Larsen, Thing Brandt Landskab og Rambøll. En del af finansieringen til etableringen af skolen skal efter planen findes i Københavns Kommunes budget for 2027. Skolen ventes at stå færdig i 2033.
Mindre læringsmiljøer i et stort skolebyggeri
Med sine 18.000 m² bliver der tale om et stort skolebyggeri, men ambitionen er at bryde skalaen ned og organisere skolen i mindre enheder. De forskellige miljøer skal skabe rammer for leg, læring, idræt, ophold og fordybelse og give mulighed for både større fællesskaber og aktiviteter i mindre grupper.
Placeringen bliver samtidig en væsentlig del af skolens identitet. Levantkaj er under udvikling som en ny del af Nordhavn, og skolen skal placeres i mødet mellem den tætte by, havnen og et grønt naturområde, hvor eleverne blandt andet får udsigt til en fugleø.
På skolens sydside skal en 11-mandsfodboldbane placeres og bliver en fælles facilitet for den nye folkeskole og Copenhagen International School (CIS).
Skolen skal være en del af byen efter skoletid
Skolen er ikke alene tænkt som ramme om undervisning. Bygningen skal også fungere som et lokalt mødested og kunne tages i brug af Nordhavns beboere, når skoledagen er slut.
En stor idrætshal med springgrav bliver blandt de faciliteter, som områdets foreninger skal kunne benytte. Derudover bliver et folkebibliotek integreret i skolen og gjort tilgængeligt for hele bydelen.
Dermed indgår projektet i en udvikling, hvor kommunale byggerier får flere funktioner og udnyttes over en større del af døgnet. Skolens undervisnings-, kultur- og idrætsfunktioner skal således både betjene eleverne og understøtte hverdagslivet i den nye bydel.
Finansiering skal på plads i budget 2027
Der er fortsat flere år til den planlagte åbning, og finansieringen er et af de næste skridt. Børne- og ungdomsborgmester Jakob Næsager (C) ønsker at finde en del af midlerne til skolen i Københavns Kommunes budget for 2027.
– Det glæder mig, at København er en attraktiv hovedstad, og at der derfor er behov for at etablere nye bydele med dertilhørende folkeskoler. Der er flere år til, at skolen står klar, men planerne er lovende, og med midlerne i budgettet for 2027 vil skolen være et skridt tættere på at blive en realitet, fortæller Jakob Næsager i en pressemeddelelse.
Læs flere artikler om uddannelsesarkitektur
