SMK Thy: Sikkert indeklima og skjult teknik i verdensklasse
Bag den stilrene teglfacade i Statens Museum for Kunsts nye afdeling i Thy gemmer sig et højteknologisk samspil mellem sikring, klima og æstetik. Fire års tværfagligt samarbejde har gjort det muligt at udstille uvurderlig kunst langt fra hovedstaden.
At bygge et museum i Thy, hvor verdenskunst skal kunne udstilles, stiller helt særlige krav. Ikke kun til arkitekturen, men til de tekniske løsninger, der skal sikre værkerne mod både tyveri og fugt. Netop det har været omdrejningspunktet for EKJ Ingeniørers arbejde, fortæller Brian Ugelsø Bak, tværfaglig projektleder i EKJ Nord.
- Sikring og indeklima har været i højsædet, og er det stadigvæk. Det er helt afgørende for, at museet kan få lov til at udstille de store værker, fortæller han.
Et museum bygget til præcision
Udstillingslokalet hvor kunstmalerierne udstilles, ligger på første sal i et rum helt uden vinduer. Bag de rene mure gemmer sig et avanceret system af stålplader og armeringer i vægge og tag, der skal gøre det umuligt for ubudne gæster at trænge ind.
- Der ligger et jernnet under tagfladen og stål i skillevæggene. Det gør det ekstremt svært at komme ind hurtigt - og det er netop pointen, forklarer Brian Ugelsø Bak.
Men bygningens tekniske kompleksitet mærkes ikke, når man står i rummet.
- Den store kunst i projektet var, at man ikke måtte kunne se, at der havde været en ingeniør til stede. Alt det tekniske er gemt væk, så arkitekturen står ren og enkel og værkerne kan træde tydeligt frem.
Brian Ugelsø Bak, tværfaglig projektleder i EKJ Nord.
Indeklima i verdensklasse
Kravene til klimastyring er lige så høje som til sikringen. Bygningen er udstyret med et CTS-anlæg, der overvåger temperatur og luftfugtighed efter de internationale Bizot-standarder - en forudsætning for at låne kunst fra udlandet.
Forud for åbningen i august blev anlægget testet under ekstreme forhold.
- Vi simulerede, at der kom regnvåde gæster ind i udstillingslokalet, satte befugtere og varmekanoner på og stressede bygningen så meget som muligt. Det viste sig at fungere perfekt, og vi kunne åbne med et stabilt og dokumenteret indeklima, fortæller han.
Resultatet er et museum, hvor kunsten er beskyttet - og hvor SMK’s største bekymring, indeklimaet, viste sig at blive en succes.
Komplekse krav kræver fælles retning
Projektet i Thy har været fire år undervejs og involveret et tæt samarbejde mellem bygherre, rådgivere, arkitekter, fondene og Thisted Kommune. Opgaven har været både teknisk og logistisk udfordrende, men netop det har været en styrke, mener Brian Ugelsø Bak.- Hvis det er for nemt, sker der jo ikke noget. Det er udfordringerne, der udvikler projektet. Og man kan se det i resultatet - alt spiller sammen, siger han.
Det fælles engagement har også ført til nye samarbejder. Arkitekterne Reiulf Ramstad, der har været bag projektet og EKJ har allerede besluttet at arbejde sammen på fremtidige projekter.
“Den store kunst var, at man ikke måtte kunne se, at der havde været en ingeniør til stede.”
Tillid gennem teknik
At kunne udstille international kunst i Thy kræver tillid - og det kræver teknik. De avancerede sikkerheds- og klimamæssige løsninger i SMK Thy giver den tryghed og stabilitet, der skal til for at huse nogle af verdens mest uvurderlige værker.
Siden åbningen af udstillingen Rejsen fra Paris den 29. august i år har museet allerede haft over 15.000 besøgende. Det er langt over forventning og understreger, at når faglighed og samarbejde går hånd i hånd, kan selv de mest ambitiøse visioner realiseres.
- Det her er et projekt, hvor alle er gået all-in. Det er et pragteksemplar på, hvordan komplekse opgaver bringer det bedste frem i alle fag, fortæller Brian Ugelsø Bak.
Den begejstring kan mærkes langt ud over museumsbygningen. SMK Thy har fået en formidabel modtagelse, og både gæster og lokale har taget stedet til sig. Udstillingen Rejsen fra Paris har skabt en særlig energi i Doverodde, hvor international kunst møder vestjysk nærvær, og hvor stoltheden over resultatet deles af både fagfolk og lokalsamfund.
At det overhovedet er muligt at udstille værker af Matisse, Picasso og Derain her i Thy, skyldes det høje faglige niveau og det tætte samarbejde mellem arkitekter, ingeniører, fonde, kommune og bygherrer. Den tekniske præcision og æstetiske helhed har skabt rammerne for et museum i international klasse - og for en rejse, der i den grad, har været værd at tage med på.
- Projektet har krævet mange arbejdstimer og flere end forventet, men det har også været guld værd for EJK Nord, der nu har en stærk reference, som viser, med hvilken kompleksitet EJK er i stand til løse opgaver, afslutter Brian Ugelsø Bak.
Læs flere artikler om projekter med interviews med de medvirkende
