
Contec Coating - mikrocement i højstyrkebeton
Mikrocement trender for tiden i Danmark og resten af verden. Teknikken med et tyndt lag cement, som kan dække en kedelig gipsvæg eller genoplive et slidt spisebord, har været kendt længe. Contec Group har taget det næste skridt og udviklet en fleksibel og slidstærk mikrocement i højstyrkebeton, der kan påføres enhver overflade.
Historisk set udviklede Contec Group sine coating-produkter i forbindelse med projekter i ekstreme miljøer. De over 70.000 facadepaneler på National Museum of Qatar bliver ofte udsat for sandstorme og ekstreme temperaturforskelle. Panelerne er udført med sprøjtet Contec højstyrkebeton, og undervejs i byggeprocessen er fladerne blevet brugt som arbejdsgulv. Trucks og sikkerhedssko har sat sine mærker på fladerne, og de trængte derfor til en afsluttende behandling, da byggeriet stod færdigt. I og med at Contec Group leverede koncentrat til højstyrkebetonen var det oplagt at samme leverandør stod for produktion af det sidste lag, som sikrer ensartetheden: Contec Coating.
Contec Group har længe brugt coating på egne produkter lavet som prefab-elementer. Ved at bruge coating som et afsluttende lag umiddelbart efter afformning, binder Contec Coating så kraftigt med den støbte beton, at man opnår et ekstremt hårdt slidlag. Det sikrer også ensartethed og sørger for at to bordplader, der ligger op ad hinanden, har fuldstændig samme farve.

Lav vægt, høj styrke
Contec Coating adskiller sig fra andre mikrocementer på markedet i dets indhold af højstyrkebindere, som sikrer en ekstremt tæt overflade. Dette giver uovertrufne egenskaber til vandafvisende og slidstærke overflader. Oplagt til gulve og bordplader og diske i receptioner, som bliver brugt dagligt.
Især bordplader har vist sig at være populært at udføre med Contec Coating, fordi vægten er en brøkdel af en massiv betonplade. Dette åbner en verden af muligheder i forbindelse af indretning af mindre lejligheder og DIY-projekter. Contec Coating kan nemlig genoplive det slidte spisebord, der allerede står i stuen, eller man kan købe en MDF-plade på mål og coate den selv. Så bliver den lige som man ønsker!
Med Contec Coating er der nemlig et utal af variationsmuligheder. Produktet fås i flere forskellige farver, der er mulighed for at indarbejde f.eks. logoer og mønstre, og man kan selv have indflydelse på udtrykket i de færdige overflader.